Concursul mașinilor retro la Târgu Secuiesc

| de KissB | în categoria Evenimente

Am avut ocazia, ca anul acesta să participăm la concursul anual al mașinilor retro Klausenburg Retro Racing, organizat între 12–14 mai pe pista Skat-Kart din Târgu Secuiesc. Deschidere festivă din piața Gábor Áron a fost de mare succes cu mii de participanți.

Concursul – în mod obișnuit – organizat la Cluj Napoca a fost la a patra ediție, pentru prima dată, a fost ținut în orașul breslelor. În cadrul startului festiv, toate vehiculele au fost expuse și au defilat în centrul orașului Târgu Secuiesc.

Specialiștii noștri de la Metalubs au fost întâmpinați de un real interes din partea concurenților și participanților, putând ajuta concurenții în conservarea și revigorarea mașinilor de epocă. În următoarele două zile, concursul mașinilor vechi s-a desfășurat pe pista Skat Kart, unde participanții și-au arătat îndemânarea și și-au delectat spectatorii pe pista umedă sau semiuscată. Au avut noroc cei care au prins încă solul uscat, ceilalți fiind nevoiți să ”patineze” pe pista umedă. Mașina Metalubs, un superb Mercedes Benz SL450, fabricat în 1976 a avut performanța de a lua locul III în categoria lui, fără a fi pregătit în special pentru concursuri. Un tur a fost de 1400 de metri, concurenții trebuia să parcurgă în total 4300 de metri, din care 2800 de metri distanța de măsurare a timpului.

Au participat și multipli campioni de rally-uri naționale, precum și posesori de autoturisme, ale căror vehicul are peste 30 de ani.